Masaż głowy

Masaż głowy to jedna z bardziej zróżnicowanych wewnętrznie technik masażu. Wbrew pozorom – nie istnieje jeden uniwersalny masaż głowy – sposoby wykonania są dopasowane do odczuwanych dolegliwości. Wyróżnić można : masaż karku, masaż potylicy, masaż skóry głowy, masaż tkanki łącznej (na skroni) czy masaż ogólny głowy. Każdy jego rodzaj spełnia inne zadanie, choć dopuszczalne jest również łączenie poszczególnych typów.

Niezwykle istotny przy tego typu zabiegu jest nacisk palców i jego siła. Ból głowy ustąpi tym szybciej, im sprawniejsza będzie osoba rozgrzewająca dłońmi skronie (w sposób naprzemienny). Na ten rodzaj bólu doskonale będzie się nadawał również masaż…karku. Umiejętne i delikatne ruchy, w kierunku od dołu do góry mogą uśmierzyć zarówno ból szyi jak i głowy. Natychmiastową ulgę gwarantuje masaż potylicy, likwidujący również napięcie w odcinku górnym pleców.

Masaż głowy nie tylko sprawia, że znika ból. Poprawia się również krążenie, ukrwienie mózgu, a  także zdolności psycho-fizyczne. Nie sposób pominąć również korzyści dla urody. Dzięki masażowi głowy możemy usprawnić regenerację zniszczonych, wypadających włosów. Pobudzane są bowiem mieszki włosowe. Najlepiej jest jednak podobny masaż stymulujący wzrost włosów wykonywać podczas ich mycia – wtedy mamy pewność, że nie uszkodzimy ich w sposób mechaniczny. Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty należy go powtarzać z częstotliwością dwa razy w tygodniu, w sposób delikatny i niespieszny. Taki masaż winien bowiem trwać co najmniej 10 minut.

Oczywiście, dobrą wiadomością jest również fakt, iż masażu głowy nie musi wykonywać specjalista. Może się go nauczyć każdy – jego wykonanie nie należy do trudnych, a skuteczność nie zależy od jakichś wyjątkowych umiejętności czy wiedzy.

Masowanie skroni okrężnymi ruchami – za pomocą opuszków palców – często jest zresztą zabiegiem wykonywanym przez nas w sposób nieświadomy w ciągu dnia (gdy jesteśmy zmęczeni lub zdekoncentrowani). Metoda ta faktycznie przynosi rozluźnienie, a dodatkowo zapewnia lepszy przepływ krwi, i minimalizuje ból. Ważne jednak, by podobne zabiegi wykonywać świadomie, w skupieniu.

Masaż głowy jest również doskonałym sposobem na terapię dla osób o skłonnościach do tzw. meteoropatii, cierpiących na migreny czy żyjących w ciągłym stresie prowadzącym do nerwic, depresji czy bezsenności.
Rzecz jasna – właściwych ruchów można nauczyć się samemu, jeżeli jednak komuś zależy na wykonaniu podobnego zabiegu w gabinecie, to jego ceny wahają się od 50 do 70 złotych za 30 minut.